13 NAJPOPULARNIEJSZYCH FILMOW SWIATECZNYCH

Moja nastoletnia córka pewnego dnia zapytała, czy mam już przygotowaną listę z filmami na Święta. Gdy dowiedziała się, że nie mam, stwierdziła, że taką listę koniecznie muszę mieć, bo w okresie przedświątecznym ludzie właśnie tego szukają i zaproponowała, że sama może mi podać swoją najlepszą siódemkę. Dlatego też niżej podane propozycje są dość subiektywne, jednak myślę, że są to filmy godne uwagi. Święta to czas, gdy chętnie siadamy całą rodziną przed szklanym ekranem, więc może filmy te pomogą Wam wprowadzić się w świąteczny nastrój i klimat?

 

  1. Kevin sam w domu, eng. Home Alone. Komedia z roku 1990. Film ten znają chyba wszyscy, bo to taka klasyka nad klasyką świątecznych filmów. U nas oglądanie tego filmu należy już do tradycji. Jest to fantastyczny film opowiadający o Kevinie, którego rodzice w pośpiechu zapomnieli zabrać ze sobą i w związku z tym chłopiec na Święta został sam w domu, podczas gdy cała rodzina udała się do Francji. W okolicy grasowali w tym czasie świąteczni włamywacze, a Kevin, aby bronić swojej posiadłości, wypróbował wszystkich niedozwolonych przez rodziców technik.

alene-hjemme

2.Ekspres polarny, eng. The Polar Express, to film z 2004 roku z Tomem Henksem w roli głównej. Film był nominowany do Oskara. To opowieśc o 8-letnim chłopcu, który przestał już wierzyć w św. Mikołaja. Pewnego dnia chłopiec obudził się, a przed jego domem zatrzymał się pociąg, który zabrał go w pełną przygód podróż na Biegun Północny, w odwiedziny do św. Mikołaja.

ekspres-polarny

3. Święty Mikołaj, eng. The Santa Claus, z 1994 roku. Ciągle zapracowany Scott spędza Święta ze swoim 6-letnim synem, któremu matka i ojczym właśnie wytłumaczyli, że święty Mikołaj nie istnieje. W nocy chłopiec słyszy hałas, okazuje się, że św. Mikołaj stracił równowagę i spadł z dachu, więc teraz Scott musi go zastąpić.

santa-clause

4. Elf, 2004 rok. Buddy jako niemowlę został przygarnięty przez elfy św. Mikołaja, ale gdy zaczął dorastać zrobił się problem, więc musiał wrócić do świata ludzi i poznać swoją rodzinę, która już zapomniała o prawdziwym znaczeniu Świąt. Buddy poznaje swojego skąpego ojca oraz 8-letniego przyrodniego brata, który już nie wierzy w św. Mikołaja, bierze więc na siebie zadanie, aby ocalić Święta w Nowym Yorku.

elf-film

5. Prezent pod choinkę, eng. Christmas Story, z 1983 roku. Jest to film fabularny produkcji amerykańsko-kanadyjskiej. Młody chłopak dorastający w latach czterdziestych pragnie dostać na gwiazdkę karabin marki Red Rider. Chłopiec robi wszystko by się przypodobać dorosłym, ale ciągle spotyka się ze sprzeciwem z ich strony.

prezent-pod-choinke-1983

6. Julenatt i Blåfiell, 2009 rok. Wcześniej powstały już seriale Jul i Blåfiell og Jul i Månetoppen, ale akcja tego filmu dzieje się 100 lat wcześniej i pokazuje pierwsze spotkanie między niebieskimi, a czerwonymi skrzatami. Jest to bardzo ciepły, przepełniony zarówno humorem jak i dramatem film familijny.

jul_i_blafjell_no-17080604-frntl

7. Putti Plutti Pott – dziecięcy musical z 1970 roku, którego napisał i skomponował Per Asplin. Ekranizacja przez długi czas gościła w okresie Świąt w telewizji, do tego w całym kraju w okresie świątecznym wystawia się tę sztukę. To przepiękny musical, który robi ogromne wrażenie i na małych i dużych. Bardzo dużo pięknej muzyki, tańca, śpiewu i akcji.

putti_plutti_pott

8. Snekker Andersen, 2016 rok, zaadaptowany na podstawie książki Alf Prøysen. Andersen kocha Święta i robi wszystko by jego rodzina co roku doznała prawdziwych Świąt ze Świętym Mikołajem w roli głównej. Jednak w tym roku Święta nie odbędą się według planu. Andersen zjeżdżając na sankach w kostiumie św. Mikołaja wpadł w poślizg, zderzając się z prawdziwym Świętym Mikołajem. Andersen z Mikołajem postanawiają zamienić się rolami.

snekker%20andersen%20og%20julenissen%20plakat

9. To właśnie miłość, eng. Love Actually. Jest to komedia z 2003 roku z całą paletą gwiazd, a wśród nich, między innymi, Hugh Grantem. Moim zdaniem jest to jeden z najlepszych filmów świątecznych. 10 historii miłosnych rozpoczynających się przed Świętami w Londynie, które się ze sobą przeplatają. Np. premier zakochuje się w sekretarce, siostra premiera, Karen, podejrzewa swojego męża o zdradę, itd. Niesamowita jest mina Karen, gdy otwiera prezent od męża pod choinkę.

love-actually

10. Holiday, komedia romantyczna, 2006 rok. Opowieść o dwóch kobietach, pochodzących z dwóch kontynentów. Amanda i Iris, które spotkało miłosne rozczarowanie, postanawiają zamienić się mieszkaniem na Święta.

holiday

11. Kraina Lodu z 2013 roku. Jest to amerykański film animowany, wyprodukowany przez studio Walt Disney, z piękną piosenką Let It Go. Elsa, najstarsza córka króla ma niesamowitą moc tworzenia dotykiem lodu i śniegu. Pewnego razu wymknie jej się to spod kontroli i będzie się dużo z tego powodu dziać.

kraina-lodu

12.Boże Narodzenie w Bullerbyn, szw. Jul i Bullerbyn z 1963, powstałe na podstawie książki Astrid Lindgren z 1947 roku. Jest rok 1928/1929, Lisa i jej przyjaciele zastanawiają się czy na Święta spadnie śnieg. Jeśli chcesz poznać odpowiedź, zobacz film. Jest to bardzo sympatyczny film rodzinny.

 

barna-i-bakkebegryna

 

13. GREVINNEN OG HOVMESTEREN. To mój ulubiony film świąteczny. Jest to angielski skecz z 1920 roku, niemiecka wersja od 1963 roku, pokazywany w Norwegii od 1980 w „Małą Wigilię” tj 23.12. Angielska grevinnen Miss Sophe obchodzi swoje 90 urodziny, na które zaprosiła czwórkę nieżyjących już przyjaciół. Czy będzie komu wznosić toast? Przekonajcie się sami;)grevinnen-og-hovmester

A Wy jakie filmy najczęściej oglądacie w Święta? Wolicie klasyki, a może raczej te nowsze produkcje? Może znacie jakieś ciekawe polskie filmy ze świętami w tle, które moglibyście polecić?