Popularny serial Skam

Seriale o nastolatkach są bardzo popularne wśród młodzieży, bo mogą się oni utożsamiać z ich bohaterami, albo też zobaczyć jak ich rówieśnicy żyją i radzą sobie w innym miejscu na ziemi.

Serial Skam (Wstyd) jest to najpopularniejszy norweski serial młodzieżowy. Pierwszy raz usłyszałam o nim w radio jesienią 2015 roku, a obecnie serial ma już trzy sezony, łącznie 33 odcinki i jego popularność ciągle wzrasta. Oglądalność sięga obecnie do ponad 1,2 miliona widzów w TV oraz prawie drugie tyle na necie. Mimo, że jest dozwolony od 15 roku życia, to również młodzież już w wieku 13 lat śledzi losy jego bohaterów. Natomiast najstarszą osoba będącą fanką tego serialu, jest 98-letnia Norweżka.

Co więcej, jesienią 2016 roku serial ten stał się też hitem w takich krajach jak USA, Rosja czy Francja.

Opowiada on o losach grupki koleżanek z pewnego liceum w Oslo. Pokazane są ich rozterki, codzienne problemy, zawody miłosne, zdrady, gwałt, imprezy oraz stosunki rodzinne i przyjacielskie. W skrócie są to wszystkie te problemy, które często towarzyszą dorastającej młodzieży. Aby serial rzeczywiście odzwierciedlał prawdziwe życie nastolatków, przed rozpoczęciem zdjęć przeprowadzono wiele rozmów z norweską młodzieżą, która opowiedziała o ich codziennościach, problemach, pierwszych związkach, troskach, życiowych wyborach.

Pierwszy sezon opowiada o Evie i jej perypetiach miłosnych z jej chłopakiem o imieniu Jonas. Drugi sezon pokazuje jak jej feministyczna koleżanka Noora radzi sobie w życiu, kierując się zasadą sprawiedliwości, prawdy i prawa. W trzecim sezonie z kolei pojawia się sympatyczny Isak, który nagle wychodzi z ukrycia, tzn. zaczyna otwarcie mówić o swoim homoseksualizmie.

Wszystkim tym perypetiom towarzyszy bardzo ciekawa muzyka, jaką są hity niektórych znanych przebojów norweskich, a także zagranicznych. Dialogi są bardzo naturalne i łatwo wczuć się i poczuć nastrój jaki towarzyszy bohaterom, np. w trakcie wyprawy pod hytte.

Film został okrzyknięty serialem roku 2015 przez Natt og Dag oraz uzyskał 5 nagród od Gullruten 2016. Szwedzka TV zakupiła serial w 2016 i w 2017 stal się on najczęściej oglądanym serialem w historii SVT Play. W przeciągu 2017 roku odbędzie się też produkcja amerykańska w wersji anglojęzycznej pod nazwa Shame.

Serial Skam bez wątpienia wywarł duże wrażenie na wielu ludziach o czym świadczy również fakt, że imiona William i Nora były najpopularniejszymi imionami w 2016 roku.

Skam możesz obejrzeć w intrenecie np. na https://tv.nrk.no/serie/skam/MSUB19120116/sesong-1/episode-1. Możesz tez śledzić losy bohaterów na instagram https://www.instagram.com/skam.p3/

oraz na Facebook https://www.facebook.com/skampolska/

oficjalna strona to: http://skam.p3.no/