Norweskie naj-, czyli subiektywny wybór stopnia najwyższego

 

Norwegia – kraj, który w wielu dziedzinach osiąga wysokie stopnie. Dzisiaj zapraszam Was na najlepsze, najpiękniejsze, czasem największe w Norwegii, czyli mój wybór tego, co świadczy o tym, że kraj ten warto i trzeba poznać.

Pierwsza siódemka stanowi mój osobisty wybór, jednak na opinię złożyły się też głosy moich NAJbliższych – męża i dzieci.

Zaczynamy:

  1. Najwięcej medali w sportach zimowych.

Norwegowie zdobywają czołowe miejsca w skokach narciarskich, narciarstwie klasycznym oraz podczas zimowych olimpiadach. Najwięcej, bo aż 329 krażków, Norwegowie zdobyli właśnie w zawodach zimowych. W narciarstwie czołówka to Marit Bjørgen i Petter Northug. Bardzo popularne w Norwegii są też biegi narciarskie połączone ze strzelaniem, tutaj prym wiedzie Ole Einar Bjørndalen. Ale pamiętać należy, że Norwegia to nie tylko sporty zimowe. Także latem kraj ten jest nader aktywny fizycznie, chociażby poprzez: wędkarstwo, wędrówki górskie, spływy kajakowe, rejsy łodziami, wycieczki rowerowe, jazdę konną czy piłkę nożną. Spotyka się tu również amatorów sportów ekstremalnych (terenowa jazda rowerem po górach, paralotnie). Każda dyscyplina ma swój urok.

  1. Najlepsze selfie na świecie.

Amerykański magazynThe Huffington Post” ogłosił Trolltunga najlepszym miejscem do zrobienia sobie selfie. Fakty i statystyki mówią same za siebie – gdy w 2001 prawie nie było turystów na szlaku, tak w tym roku ich liczba wyniosła ponad 40 tysięcy. Aby wejść na Trolltunga trzeba było odstać w kolejce około 3 godziny (wiecej o wyprawie w to miejsce i szczegółach w kolejnym wpisie!). Wszystko dzięki reklamie tego miejsca w mediach społecznościowych, takich jak: Facebook, Instagram, blogi podróżnicze. Miejsce to budzi wiele emocji, z jednej strony przez niezapomniane widoki, z drugiej za sprawą turystów, którzy często lekceważą wymagającą trasę. Ciekawostka: Alan Walker w teledysku do utworu „Alone” też jest pokazany na Trolltung

trolltunga

 

 

  1. Najdalej wysunięty na północy browar i uniwersytet.

W Tromsø znajduje się najbardziej na północ wysunięty na świecie browar (z pijalnią piwa) oraz uniwersytet. Mack Ølbryggeri znajduje się 350 km za kołem polarnym. Został on założony przez człowieka o imieniu Ludwig Mack w 1877.

  1. Najdłuższy na świecie tunel.

Mówi się, ze długość nie ma znaczenia, a jednak… W Norwegii, odkąd z drogi morskiej przeszło się na lądową, zaczęto budować tunele, przewiercając się przez góry. Norwegia pełna jest tuneli. W roku 2000 otwarto najdłuższy drogowy tunel na świecie, zwany Lærdalstunnel. Ma on aż 24,5 km długości, a wewnątrz znajduje się kilka komnat, w których można w razie potrzeby zaparkować auto i odpocząć. Tunel powstał by ułatwić połączenie Oslo – Bergen, zwłaszcza zima. Ciekawe, czy ten tunel długo pozostanie najdłuższym?

 

  1. Najszczęśliwszy kraj świata.

Według World Happiness Report (Ranking Najszczęśliwszych Krajów Świata), Norwegia jest najszczęśliwszym krajem na świecie. Stwierdzono, że najszczęśliwsze kraje to takie, w których panuje wysoki poziom zaufania społecznego, zaufania do rządu, oraz małe różnice między bogatymi a biednymi.

Również ONZ uważa, że Norwegia to kraj, gdzie pod względem relacji międzyludzkich żyje się najlepiej na świecie. Londyński Legatum Institute zgadza się z tym twierdzeniem, uzasadniając, że dużą rolę odgrywa przyroda, dostatek oraz podejście do życia.

  1. Najlepszy Kraftkar

To niebieski ser pleśniowy, który wygrał w 2016 tytuł najlepszego sera na świecie. Prawie 300 sędziów kosztowało 3021 serów z 31 krojów podczas Word Ceese Awards. Z tekiej niezliczonej ilości to Kraftkar zdobył pierwsze miejsce i tytuł World Champion.

Rodzinna firma Tinvollost, produkująca ser, powiedziała, że zamiast kopiować inne marki, postanowili stworzyć coś nowego i własnego. Ser powstaje z mleka z dodatkiem śmietany. Na początku ma słodkawy smak, który po czasie w ustach zmienia się na słony. Ser dojrzewa około 6 miesięcy. Smacznego!

  1. Najwięcej opadów w Bergen.

Bergen, gdzie pada ponad 242 dni w roku, jest uważane za najbardziej deszczowe miasto w całej Europie. W ciągu roku średnio spada tam około 2250 mm wody, czyli około pięciokrotnie więcej niż w Polsce. Zdarza się, że pada dwa miesiące bez przerwy. Najwięcej opadów jest między wrześniem a grudniem. Przynajmniej jest coś, czzego w Bergen można być pewnym – to deszcz! Parasol zawsze wskazany.

  1. Najsilniejszy prąd wodny na świecie.

Saltstraumen to przesmyk łączący Saltenfjord i Skjerstadfjord, położony 33 km na południe od Bodø. Tubylcom i turystom imponuje siłą prądu wodnego, która jest największa na świecie. To właśnie w tym miejscu, co 6 godzin, można zaobserwować jak 400 milionów metrów sześciennych wody z prędkością 40 km/godz. przepływa przez cieśninę o szerokości 150 m i długości 3 km.

Woda tworzy wiry o średnicy 12 m i głębokim na 5 metrów. Najsilniejszy prąd jest 3 godziny po dopływie/przypływie. Najefektowniej wygląda to zjawisko podczas pełni i nowiu księżyca, a wiec warto sprawdzić kalendarze. Osobiście byłam tak kilka razy i za każdym moje wrażenie było ogromne. Jest to coś fenomenalnego. Kiedyś nawet dwóch śmiałków postanowiło wskoczyć do takiego wiru z helikoptera (jeden w ostatniej chwili zrezygnował, a drugi wskoczył i na szczęści przeżył).

Saltstraumen zostało przez National Geographic nazwane jednym z najlepszych miejsc do nurkowania. Również amatorzy kajakarstwa próbują tutaj swoich sil. Na brzegach siedzą ludzie z dużymi kamerami wyczekującymi odpowiedniego momentu, by sfotografować ten żywioł. Takie okoliczności sprzyjają również wędkarzom i mewom, bo o rybę nie trzeba się martwić.

Malstrøm był i jest inspiracja dla wielu twórców, pisarzy, malarzy. Pisał o nim Juliusz Verne w „20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi”, a ostatnio pojawił się w kinowym hicie „Piraci z Karaibów. Na krańcu świata”.

 

 

  1. Najpiękniejszy krajobraz

To NAJ wytypował mój syn. Jego zdaniem w Norwegii są piękne widoki, góry i fiordy, natomiast zorze polarne aż zapierają dech w piersiach. Podobnie, jak on, uważają czytelnicy „Rough Guides”, dzięki którym Norwegia znalazła się na liście jednego z 20 najpiękniejszych krajów świata. Co polecamy? Nasze typy: Geirangerfjord (fiord), Preikestolen (góra), Senja (wyspa).

 

 

  1. Największa na świecie baza danych.

W 2018 na północy Norwegii, w malutkim miasteczku Ballanger, rozpocznie się budowa największej bazy danych na świecie. Wybór miejsca nie był przypadkowy, bo gmina ta ma największą liczbę osób pobierających zasiłek z powodu bezrobocia, niesprawności czy choroby. W czteropiętrowym obiekcie o powierzchni 600 akrów, czyli 84 boisk piłkarskich, zatrudnienie znajdzie 100 osób, co ma się przyczynić do spadku bezrobocia. Innym powodem, dla którego wybrano to miejsce jest to, iż jest tutaj najtańsza energia – całkowicie odnawialna.

A co według Ciebie jest naj w Norwegii?

 

Wpis ten powstał w ramach jesiennego projektu http://klubpolek.pl/   „10 Naj naszego kraju zamieszkania”. Zapraszam również do lektury innych artykułów na stonce: https://www.facebook.com/Klub-Polki-na-Obczyźnie-324950360948381/